botox

   Toksyna botulinowa jest lekiem stosowanym od około 20 lat w leczeniu różnego rodzaju schorzeń, jest zatem preparatem sprawdzonym i bezpiecznym.     Botox ma bardzo szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej, pozwala na wygładzenie zmarszczek, nadaje twarzy młodzieńczy i wypoczęty wygląd.

Zabieg polega na podaniu niewielkiej ilości substancji bezpośrednio w okolice, które zamierzamy skorygować. Jest to niezwykle skuteczna, bezbolesna i szybka metoda, Pacjent po zabiegu natychmiast może wrócić do codziennej aktywności.

   Działanie Botoxu polega na rozluźnieniu mięśni odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek i obejmuje jedynie te miejsca, do których został wstrzyknięty, podczas gdy pozostałe mięśnie funkcjonują jak dotychczas.

Botox stosowany jest do likwidacji głównie zmarszczek mimicznych. Efekt zabiegu jest widoczny po upływie ok. 3 - 7 dni i utrzymuje się zwykle od 4 do 6 miesięcy.

      Toksyna botulinowa jest preparatem stosowanym również w leczeniu nadmiernej potliwości. Przy użyciu bardzo cienkiej igły,  ostrzykuje sie równomiernie okolicę poddaną zabiegowi. Po wstrzyknięciu niewielkiej dawki preparat blokuje działanie nerwów, które zaopatrują gruczoły wydzielania zewnętrznego. To zapobiega wydzielaniu przez nie potu. Efekt leczenia utrzymuje się przez kilka miesięcy.W przypadku nadpotliwości ostrzykiwanie toksyną botulinową jest dosyć bolesne, dlatego przed wykonaniem zabiegu stosuje się miejscowe znieczulenie. Stosunkowo najmniejsze nasilenie bólu występuje, gdy preparat wstrzykujemy w okolicach pach. Najbardziej bolesne są zabiegi stóp i rąk.

     Zastrzyki z zastosowaniem botuliny są bezpieczne, gdyż działanie preparatu ogranicza się do miejsca podania.